Leczenie Dzieci

Dzieci leczymy zgodnie z najnowszą wiedzą lekarską stosując nowoczesne metody i wysokiej jakości materiały stomatologiczne.

Leczenie odbywa się w systemie pracy „na 4 ręce”, z tzw. „czynną asystą”, ponieważ tylko taka metoda pracy chroni przed skaleczeniem oraz zapewnia staranne i prawidłowe wykonanie zabiegu w jamie ustnej małego dziecka, zwłaszcza, że leczymy dzieci nawet kilkumiesięczne.

Nauczanie dzieci pozytywnego zachowania w gabinecie stomatologicznym, wyrobienie chęci chodzenia do dentysty, opanowanie lęku i nawiązanie nieodzownej współpracy z lekarzem i asystentką w czasie wykonywania zabiegu.

Razem z rodzicami, stosując różne techniki psychologiczne pracujemy nad zmianą postawy tzw. „trudnych dzieci”, u których próby podjęcia leczenia w innych gabinetach nie powiodły się.

Zachęcamy wszystkich rodziców z dziećmi do wizyty w gabinecie stomatologicznym w Drawsku Pomorskim i ustaleniu planu leczenie.

PRZED PO

Stomatologiczne ABC

 1. Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym?
  Wizyty u dentysty należy rozpocząć po ukazaniu się w jamie ustnej dziecka pierwszych zębów mlecznych, a więc ok. 6-12 miesiąca życia. Lekarz nie tylko zbada dziecko, ale także udzieli ważnych informacji na temat żywienia i zabiegów higienicznych mających na celu zapobieganie próchnicy. Określi także czy dziecko należy do grupy wysokiego ryzyka próchnicy.

 2. Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlęcia?
  Zabiegi higieniczne w jamie ustnej niemowlęcia można rozpocząć już od pierwszych dni życia dziecka. Bezzębne dziąsła oczyszcza się z resztek pokarmowych za pomocą gazików nasączonych przegotowaną wodą lub rumiankiem.
  Po wyrznięciu się pierwszych zębów należy wprowadzić szczotkowanie miękką szczoteczką z małą główką stosując pastę do zębów z fluorem (przeznaczoną dla dzieci do 2 r.ż.) w ilości ziarnka groszku.

 3. Czy stan zdrowia jamy ustnej rodziców ma wpływ na pojawienie się próchnicy u ich dzieci?
  Tak. Próchnica jest chorobą zakaźną. Bakterie próchnicotwórcze przekazywane są noworodkowi ze śliną. Aby nie zakażać dziecka swoimi bakteriami, rodzice nie powinni całować dziecka w usta, oblizywać smoczków, próbować pokarmu na łyżeczce, którą dziecko za chwilę będzie jadło. Rodzice, a zwłaszcza matki, powinni szczególnie dbać o utrzymanie w zdrowiu swoich zębów odbywając systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

 4. Co to jest próchnica butelkowa?
  Jest to bardzo agresywna postać próchnicy, występująca u dzieci, które na noc dostają butelkę ze słodzonymi cukrem lub miodem pokarmami (kaszka, mleko, soki, herbatka). Po ukończeniu 1 roku życia, w nocy do picia może być podawana wyłącznie czysta woda. Najbardziej podatne na tę postać próchnicy są dzieci ząbkujące przed 6 miesiącem życia.

  próchnica butelkowa

  próchnica butelkowa

 5. Co może spowodować nieleczony „zropiały” ząb mleczny?
  Zropiały, nieleczony ząb mleczny może między innymi uszkodzić zawiązek zęba stałego.

  wyrzynający się ząb stały

  wyrzynający się ząb stały (piątka dolna) z brązową plamą

  ząb stały z brązową plamą

  ząb stały (czwórka górna) z brązową plamą i uszk. szkliwem

 6. Co to jest lakowanie, a co to jest lakierowanie?
  Lakowanie jest to wypełnienie lakiem bruzd i szczelin świeżo wyrzniętych niektórych zębów mlecznych i stałych w celu zapobiegania próchnicy.
  Lakierowanie jest również zabiegiem profilaktycznym i polega na pokryciu wszystkich powierzchni, wszystkich zębów lakierem zawierającym fluor.
  Oba zabiegi wykonuje się wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

 7. Co zrobić jak dziecko straci wcześnie ząb mleczny?
  W sytuacji, gdy zęba mlecznego nie da się już wyleczyć i musi być usunięty, postępowanie zależy od wieku dziecka, rodzaju zęba i ilości utraconych zębów. W przypadku utraty pojedynczego zęba wykonuje się tzw. utrzymywacz przestrzeni:

  natomiast, gdy dziecko traci więcej zębów należy wykonać protezę dziecięcą, do której dzieci bardzo szybko sie przyzwyczajają i chętnie noszą.

 8. Czy w zębach mlecznych wykonuje się leczenie kanałowe?
  Tak. Bardzo często zdarza się, że powikłania nieleczonej próchnicy doprowadzają do konieczności leczenia kanałowego. Leczyć kanałowo można wszystkie rodzaje zębów mlecznych: siekacze, kły i trzonowce.

  siekacz kieł trzonowiec
 9. Co zrobić kiedy dziecko „wybije” sobie stały ząb?
  W sytuacji, gdy dojdzie do całkowitego zwichnięcia zęba (ząb w całości znajduje się poza zębodołem) konieczna jest natychmiastowa interwencja:

  • jeżeli jest to możliwe , to natychmiast na miejscu zdarzenia opłukujemy ząb strumieniem zimnej wody z kranu przez 10 sek. trzymając go za koronę, a nie korzeń (nie pocieramy powierzchni zęba!). Następnie wprowadzamy ząb do zębodołu i jak najszybciej zgłaszamy się do dentysty.
   Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie możemy wykonać takiego zabiegu, to
  • natychmiast zgłaszamy się do stomatologa, przewożąc ząb w mleku lub ślinie (trzymając w przedsionku jamy ustnej, uważając żeby nie połknąć) lub wodzie.
   Nie można doprowadzić do wysuszenia zęba!
 • Facebook